Ahoj všetkým nadšencom ukulele!
Vitajte ešte raz v newsletteri akordy na ukulele!
Každý týždeň Vám pristane na Vašom email s novou lekciou, v ktorej budeme riešiť rôzne témy týkajúce sa akordov na ukulele.
Akordy na aký typ ukulele budeme rozoberať?
Budeme rozoberať akordy, ktoré odpovedajú ladeniu G, C, E, A a teda ide o sopránové, koncertné a tenorové ukulele. Barytónové má trochu iné ladenie a budeme sa mu možno venovať v budúcnosti.
Minule sme si predstavili akord G (dur). Tiež sme si ukázali jednoduché cvičenie kde sme pridali ešte akord F-dur. Ako sa vám hralo? Dajte vedieť 🙂 Dnes sa pozrieme na akord A (dur), a tiež na to z akých častí sa ukulele skladá.
K zahraniu akordu A (dur) využívame tretiu a štvrtú strunu. Na prázdno zostane prvá a druhá struna. Akord A (dur) hráme na prvom a druhom pražci a dvomi prstami. Pri hraní budú znieť na jednotlivých strunách tóny A, C#, A, E.

Vyskúšajte si to a pozrite si aj video na ktorom akord hrám.
Z AKÝCH ČASTÍ SA UKULELE SKLADÁ?
Ukulele vieme rozdeliť na 3 hlavné časti. Tieto časti sa nazývajú: hlava, hmatník a telo ukulele.
Čo nájdeme na hlave?
Na prvý pohľad to vyzerá, že na hlave nič moc nie je, ale hlava patrí k jednej z najdôležitejších častí ukulele, ktorá má v sebe ladiacu mechaniku zloženú zo 4 kolíkov, ktoré slúžia na ladenie strún – ich uťahovanie a povoľovanie. Jednoducho bez hlavy by sme neboli schopní na ukulele struny udržať a tiež by sme ich nikdy nenaladili.
Ďalšia časť ukulele: Hmatník
Prechod z hlavy ukulele k hmatníku zabezpečuje tzv. nultý pražec (niekedy sa nazýva aj ako sedlov pražec). Z čoho sa hmatník skladá a na čo slúži? Primárnou úlohou hmatníku je to, že ide o priestor na ukulele kde chytáme jednotlivé tóny, tvoríme z nich akordy a môžeme tak hrať svoje obľúbené piesne. Hmatník sa skladá z pražcov a priestoru medzi nimi. Ich počet sa líši podľa toho, aký typ ukulele máme. Čím je hmatník dlhší, tým má viac pražcov a tým väčšie možnosti pri hraní tónov a obratov jednotlivých akordov máme.
Časť: telo ukulele
Telo ukulele má niekoľko častí. Z prednej strany tela je rezonančná doska, v ktorej máme umiestnený ozvučný otvor. Na tele je umiestnená ďalšia dôležitá časť, ktorá je nevyhnutná pre struny. Je ňou tzv. kobylka. Kobylka sa skladá z 2 častí a to zo sedla a mostíka. Sedlo je pripevnené k rezonančnej doske a sú v ňom uchytené struny tak, aby vydržali napätie, keď ich pomocou ladiacej mechaniky natiahneme.
…a netreba zabudnúť na…
Samozrejme na struny. Bez strún by sme tento úžasný nástroj, ktorým je ukulele, nikdy nerozvučnili. Preto im patrí špeciálne miesto na ukulele, aj keď nie sú priamo jeho súčasťou, ale treba ich nahodiť. Viac o strunách sI povieme nabudúce.

Cvičenie na záver…
Posielam vám PDF, ktoré si môžete vytlačiť. Zoberte si pero/ceruzku a skúste si bez toho, aby ste otvárali minulé emaily akordy zakresliť. Predkreslené sú prvé 4 prázdne pražce ukulele. Stačí dokresliť už len guličky, ktoré predstavujú prsty na hmatníku. Akordy, ktoré sme zatiaľ prebrali – C, G, F, A a tiež akord – C6 alebo ami7 – v našom prípade nemal tento akord žiadne položené prsty na hmatníku. Ostatné sa zakresliť dajú. Dajte vedieť ako vám to išlo 🙂
V NASLEDUJÚCEJ LEKCII:
Pozrieme sa spoločne na akord ami (a mol)
Povieme si niečo o strunách na ukulele
…dáme si klasicky jedno základné cvičenie.
Pripojte sa ku komunite nadšencov ukulele
Každú sobotu ráno dostanete 1 praktický tip na hranie, učenie a cvičenie vašej hry akordov na ukulele.